Jdi na obsah Jdi na menu

Historie vodního póla v Hradci Králové

20. 2. 2009

Vodní pólo

V Hradci Králové lze s jistotou doložit účast v soutěžích vodního póla zhruba od konce čtyřicátých let minulého století, kdy se konala krajská a celostátní kola Sportovních her mládeže. Startoval v něm i výběr Hradeckého kraje, který byl složen z dorostenců  plaveckých oddílů Jičína, Náchoda, Červeného Kostelce a Hradce Králové. Hradečtí se od jičínských a náchodských pólistů tuto hru nejprve učili, a proto s nimi prohrávali. Možnost pravidelné zimní přípravy v kryté plavecké pětadvacítce však brzy nabyla vrchu, a tak Hradec začal být nedobytnou baštou tohoto sportu v kraji.Trénink vodního póla následoval vždy až po tom plaveckém, v krytém bazénu to bylo zpravidla v sobotu večer. V létě se hrávalo častěji na Orlici - napříč řekou mezi Městskou a Vojenskou plovárnou, rovněž však až po plaveckém tréninku.

V padesátých letech se pravidelných soutěží zúčastňoval mužský tým Lokomotivy

Hradec Králové  - byly to hlavně zimní pohárové soutěže (finálový turnaj v pražském hotelu

Axa) a letní druholigové a divizní (kvalifikační utkání o postup do I. ligy s Plzní).

V té době na hradecké Vojenské lékařské akademii studovalo několik výborných hráčů ze

Slovenska a Moravy. Spolu s domácími vytvořili kvalitní celek, který sehrál i

vyrovnanou mezinárodní partii s DHFK Lipsko, špičkovým  týmem  Oberligy NDR.

V roce 1961 přešlo vodní pólo pod křídla Rudé hvězdy, která soustředila nejlepší závodní

plavce s několika reprezentanty Československa a setrvalo zde až do roku 1968. Pólisté

úspěšně reprezentovali v NDR a Polsku, v oddíle hrálo několik pozdějších reprezentantů.

V soutěžích divizí českého venkova však RH zůstala bez výraznějších úspěchů, tréninkové

podmínky v hradeckých krytých lázních se opět minimalizovaly. V roce 1968 se parta

nadšenců dohodla s TJ Slavia Hradec Králové, která nabídla své tréninkové hodiny i pro

vodní pólo. Po dvou letech závodní plavci přešli zpět do RH a ve Slavii zůstali

jen pólisté. Osamostatnění a lepší tréninkové podmínky přinesly stabilizaci výkonnosti

– hraje se II.liga, na pravidelné soutěže jezdí dorost a žactvo. Tyto soutěže se postupně

rozšiřují na letní bazény, a proto hradečtí pólisté musí hledat azyl v okolních vesnicích,

neboť krajské město toto zařízení postrádalo. A tak se druholigová utkání hrála ve

Všestarech a Černilově, kde byly k dispozici 50m bazény s přírodní vodou. Často nastávaly

úsměvné situace, kdy se týmům příliš nechtělo do chladné vodiči hráči museli

prchat před nenadálým přívalem dešťové vody.

V sedmdesátých letech našli pólisté stabilnější azyl na Stříbrném rybníku, kde si vybudovali

pomocí dlouhých lešenářských trubek hřiště. Zde pak mohli po celé léto nejen hrát, ale i

trénovat a pořádat i finálové turnaje Českého přeboru žáků  a dorostenců. Začalo období

rozvoje samostatného oddílu vodního póla  v TJ Slavia, dorostenci hráli úspěšně i v lize

a muži trvale v II. lize, což byla druhá nejvyšší soutěž po federální lize. Hradecké

vodní pólo vychovalo celou řadu kvalitních hráčů, kteří odešli do prvoligových klubů

v Ústí nad Labem a v Praze, nebo na vojnu do Dukly.Slávisté v té době uspěli i v řadě

mezinárodních turnajů – získali poháry v NDR a Polsku (Lipsko, Pirna, Vratislav, Bytom).

Populární Stříbrňák však přestává vyhovovat, a tak se domovské hřiště opět stěhuje,

tentokrát do Jaroměře, kde otevřeli letní padesátku s temperovanou vodou.

Nedostatek mládeže oddíl vyřešil založením přípravky v dnešní ZŠ Štefánikova, která měla

vlastní školní bazének. A právě z jejich řad se rekrutovali pozdější finalisté  žákovského

a dorosteneckého mistrovství ČR a nakonec i vytvořili základ budoucího prvoligového

týmu mužů. Ten v nejvyšší české soutěži účinkoval v letech 1993 – 95 a měl už konečně

kvalitní domácí prostředí v kryté padesátce.

Na začátku devadesátých let bylo založeno družstvo žen, které po deseti letech získalo

mistrovský titul. S mistrovskými tituly nezůstaly pozadu ani družstva žákyň a dorostenek,

všechna ženská družstva vychovala řadu reprezentantek.

V roce 2005 vybojovaly ženy Slavie druhý mistrovský titul, získaly tak právo účasti

v Poháru mistryň evropských zemí. Základní kolo se hrálo v Hradci Králové a domácí

hráčky ozdobily výtečnou organizaci náročného turnaje postupem do semifinále.

Otevření kryté padesátky a velmi dobré podmínky nastartovaly mohutný rozvoj oddílu

vodního póla. Ten se rozrostl za čtyřicet let z osmi na více než stovku  členů, jejichž